Sztuka Cmentarza Powązkowskiego


Nagrobek Franciszka Bolemira Kwieta

Dane podstawowe

Data wystawienia: 1868 r.
Data renowacji: bd.
Twórcy: Faustyn Cengler
Materiały: kamień
Lokalizacja nagrobka: kw. 31 wpr.1.

Pochowani

1. Kwiet Franciszek Bolemir (1825-1864)

Inskrypcje

bd.

Historia nagrobka

Został ustawiony na Starych Powązkach dopiero w 1868 r. z funduszu zgromadzonego przez kolegów oraz przyjaciela zmarłego, przemysłowca Wilhelma Hordliczki2. Pomnik kosztował 500 rb, a wykonał go Juliusz Faustyn Cengler. Efekt końcowy tak opisał redaktor "Tygodnika Ilustrowanego":

"Pomnik ten, w stylu romańsko-gotyckim, 18 stóp wysoki, 4 szeroki i 3 stopy grubości mający, zbudowany został (...) z marmuru słupeckiego, z okolic Chęcin, bardzo pięknego i odznaczającego się niezwykła twardością. W pośrodku pomnika, na pięknej konsoli, znajduje się popiersie metalowe, modelowane także przez pana Cenglera, a odlane w znanej tutejszej fabryce pana Karola Mintera. Pod konsolą, w niższej części pomnika wykuty złotemi literami następny napis:

"Pamięci Franciszku Bolemira Kwieta, profesora filologii słowiańskiej w Szkole Głównej warszawskiej. Urodz. d. 11 kwietnia 1825 r. w mieście Taborze, w królestwie czeskim. Zmarł d. 18 lipca 1864 w Warszawie. Przyjaciele i koledzy ten pomnik poświęcają wraz z rodziną."

Naokoło sześć kamiennych słupów, połączonych łańcuchem, dodaje harmonijnej całości temu pomnikowi, który tak przez swoje artystyczne wykończenie, jak i dobre umieszczenie (na rogu dwóch alei) należy do piękniejszych na Powązkach."3

Niestety, czy to przez moją nieuwagę, czy też po prostu dlatego, że pomnik uległ zniszczeniu lub przerobieniu, nie udało mi się go odnaleźć :(

© Sowa
30.05.2010

Przypisy

  1. Lokalizację grobu podaję na podst.: Przewodnik po Powązkach : [dodatek nadzwyczajny do "Koła" z 1 listopada 1906 r.]. Zbiór W. Przyborowskiego, XXV, 151 w zbiorach Archiwum m.st. Warszawy.
  2. Oprac. na podst.: J.F.Nowakowski, Pomnik Kwieta na cmentarzu powązkowskim pod Warszawą, "Tygodnik Ilustrowany" 1869, nr 55, s. 28.
  3. J.F.Nowakowski, Pomnik Kwieta na cmentarzu powązkowskim pod Warszawą, "Tygodnik Ilustrowany" 1869, nr 55, s. 28.


Do góry