Sztuka Cmentarza Powązkowskiego


Nagrobek Stefana Dąbrowskiego

Dane podstawowe

Data wystawienia: 1910 r.
Data renowacji: bd.
Twórcy: Teodor Skonieczny (medalion)
Materiały: kamień, metal (brąz)
Lokalizacja nagrobka: kw. 43

Pochowani

1. Dąbrowski Stefan (1849-1909)

2. Dąbrowska Anna Hortensja z d. Lombard (1850-1929)

Inskrypcje

bd.

Historia nagrobka

Nagrobek wystawiony na Starych Powązkach jest dosyć skromny. Na prostej tumbie z piaskowca ustawiono obelisk z czarnego granitu o płasko ściętym szczycie i wysokości ok. 1,5 m. Znajduje się on na niewielkim cokole oddzielonym u góry gzymsem i opierającym się na prostej podstawie. Na jego przedniej ścianie umieszczono napis poświęcony żonie malarza, Annie Hortensji z Lombardów Dąbrowskiej (ur. 29 lipca 1850 r., zm. 29 maja 1929 r.). U góry obelisku wykuto krzyż, niżej, w połowie wysokości znajduje się brązowa plakieta portretowa autorstwa Teodora Skoniecznego. Pod nią, na trójkątnie zamkniętej płaszczyźnie wykuto inskrypcję poświeconą zmarłemu malarzowi.

Portret malarza nie został zamknięty w typowym dla medalionów owalu, lecz jego ramy stanowi paleta z trzema pędzlami, z których jeden jest złamany (symbol śmierci artysty). Oblicze Stefana Dąbrowskiego zostało bardzo dobrze opracowane i jest bardzo ekspresywne. Widzimy tu bowiem twarz surową, o wyrazistych łukach brwiowych, ocieniających jakby lekko zmęczone oczy. Skrupulatnie acz bez przesady oddane zostały gęste włosy i bujna, rozdzielona na pół broda modela oraz zmarszczki wokół oczu czy lekko zapadnięte policzki. Także strój Dąbrowskiego ukazał Skonieczny z precyzją niemal fotografa. Malarz ubrany został w marynarkę, spod której widać kamizelkę, gdzie nawet dziurki na guziki otrzymały odpowiednie wykończenie. W prawym dolnym "rogu" widać ozdobna sygnaturę Skoniecznego.

Portret ten wiele zyskał nie tylko dzięki talentowi Skoniecznego, ale również materiałowi, w jakim go wykonano. Brąz, który pod wpływem powietrza utlenia się na zielono, nadał obliczu Stefana Dąbrowskiego dodatkowego wyrazu.

© Sowa
13.02.2007.


Do góry